دسته‌بندی نشده

مانگا چیست ؟ هرآنچه درباره مانگا باید بدانید

مانگا چیست؟

در این مطلب ما سعی کردیم تا تعریف مختصری از مانگا داشته باشیم و چند تا از بهترین و معروف ترین مانگاها را برای شما معرفی کنم. در این مطلب شما با تاریخچه مانگا و ژانرهای آن آشنا خواهید شد. پس با ما به دنیای مانگا سفر کنید.
قبل از اینکه به پرسش مانگا چیست ؟ جواب دهیم ابتدا به بررسی کمیک استریپ می‌پردازیم. داستان‌های کمیک استریپ داستان‌های مصوری هستند که به‌صورت کتاب‌های مستقل یا در مجلات خاص به چاپ می‌رسند و یک داستان را در قالب تصاویر نقاشی شده متوالی، صحنه به صحنه روایت می‌کنند. شاید شما هم مثل بیشتر مردم فکر می‌کنید که کمیک استریپ ها مختص ژاپن هستند. اما در اصل از آمریکا نشات گرفته است و بعد از جنگ جهانی وارد ژاپن شده است و چون ژاپنی‌ها گوی سبقت را از آمریکایی‌ها گرفته‌اند برای همین اکثر افراد آن را متعلق به ژاپن می‌دانند.

در این مقاله می‌خوانید:

 • مانگا چیست؟
 • تقسیم بندی مانگا
 • شخصیت های مانگا
 • تاریخچه انیمه و مانگا
 • پیشنهاد مانگا
 • جمع بندی

 

 

مانگا چیست؟

مانگا رمان گرافیکی یا همان کمیک است که برای اولین بار در ژاپن منتشر شده است یا به طور ساده‌تر به کمیک‌های ژاپنی مانگا گفته می‌شود. اگر بخواهیم کلمه Manga را به صورت لغوی ترجمه کنیم به معنای “نقاشی های عجیب و غریب” ترجمه می‌شود. نگارش مانگا از اواخر قرن نوزدهم در ژاپن شروع شد و تا به حال طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. مانگا در ژانرهای مختلفی مانند ترسناک، عاشقانه، علمی و تخیلی، آموزشی و معمایی تهیه می‌شود و برای هر سنی مانگا های مختص همان سن منتشر می‌شود.
مانگا در ژاپن چنان محبوبیتی دارد که بیشتر انتشارات اختصاص به مجلات کمیک استریپ پیدا کرده‌اند و به ابزاری برای نشان دادن بخش‌هایی از فرهنگ و تاریخ ژاپن تبدیل شده‌اند. خواندن مانگا در ژاپن محدود به طیف خاصی از مردم نیست بلکه مردم ژاپن با هر سلیقه و در هر سنی که باشند اکثرا به خواندن مانگا علاقه‌مند هستند.

مانگا انگلیسی

محبوبیت انیمه و مانگا باعث شده است تا کشورهای دیگر درک گسترده تری از فرهنگ ژاپن پیدا کنند. مانگا یک اصطلاح عمومی برای تمام رمان‌های گرافیکی و کتاب‌های مصور است که در ابتدا در ژاپن منتشر شده‌اند. مانگا یا به صورت کتاب‌های طنز سریالی، مجلات ماهانه یا رمان‌های گرافیکی نوشته می‌شود. همه قالب‌های موجود به زبان‌های مختلف ترجمه شده اند و طرفداران خاص خود را دارند ولی با این حال، رمان‌های گرافیکی رایج‌ترین آنها هستند و هم در کتابفروشی‌های زنجیره‌ای بزرگ و هم در فروشگاه‌های کمیک یافت می‌شوند.

مانگا یا کمیک‌های ژاپنی به زبان‌های مختلف در کشورهای مختلف ترجمه شده است. فرانسه حدود 50 درصد از بازار مانگای اروپا را به خود اختصاص داده است و در سال 2011 مانگا، 40 درصد از کمیک‌های منتشر شده در این کشور را تشکیل می‌دهد. در سال 2007، 70 درصد از کمیک‌های فروخته شده در آلمان مانگا بود. در ایالات متحده، مانگا شامل یک صنعت رو به رشد است و فرانسه بازار مانگا قوی و متنوعی دارد. در اوایل، مانگا در روزنامه‌های روزانه چاپ می‌شد که در جنگ جهانی دوم، سهمیه‌بندی کاغذ روزنامه باعث افزایش محبوبیت مانگا شد.

manga

تقسیم بندی مانگا

در این بخش ما به توضیحاتی در مورد تقسیم بندی مانگا و اختیار شما قرار می‌دهیم تا بهتر بفهمید مانگا چیه. مانگا را می‌توان به چند دسته بندی تقسیم کرد که مهمترین دسته‌بندی ها عبارتند از شونن، شوجو، سینن، جوسی، و کودومو که در ادامه به تعریف هر کدام از این‌ها خواهیم پرداخت.

 • شونن

این نوع از مانگاها اکثراً اکشن و ماجراجویی است که برای پسرهای ۸ الی ۱۸ ساله مناسب بوده و تا به امروز بیشترین محبوبیت را بین انواع دیگر مانگا داشته است. دراگون بال و ناروتو را می‌توان از این نوع نام برد.

 • شوجو

امروزه بسیاری از دخترها به ژانر عاشقانه و رمانتیک در سرگرمی‌ خود علاقه زیادی دارند. این نوع از مانگا ها اکثرا دارای ژانر رمانتیک بوده و کمتر حادثه درون آن دیده می شود و مخصوص دخترها با رده سنی ۸ تا ۱۸ ساله است که در کشور آمریکا محبوبیت زیادی پیدا کرد است.

 • سینن 

این سبک که مخصوص آقایان ۱۸ تا ۳۰ سال است مانند سبک شونن اکثرا دارای خشونت بوده و صحنه‌های رمانتیک نیز در آن مشاهده می‌شود اما با سبک تاریکتر و محتوی بزگسال. مانگا برزرک و بی‌خانمان از این نوع هستند.

 • جوسی

این سبک نیز برای خانم های ۱۸ تا ۳۰ سال مناسب بوده که خصوصیات بالغانه و صحنه های احساسی و رمانتیک از ویژگی‌های این نوع از مانگا‌ها است.

 • کودومو

این بخش نیز مخصوص کودکان است که برای رده سنی 6 الی 10 سال مناسب است. این سبک در اواخر قرن نوزدهم در یک مجله مانگای کوچک برای کودکان با هدف تشویق یادگیری ادبیات در میان جوانان ژاپنی منتشر شد.

شخصیت‌های مانگا

برای ساخت شخصیت‌های مانگا، معمولاً بیش از اندازه اغراق‌آمیز عمل می کنند تا بتوانند احساسات شخصیت‌ها را با عکس نشان دهند البته در انیمه نیز این اغراق دیده می شود. مثلا اشک‌های شخصت مانگا به هنگام گریه کردن می‌تواند ظرف بزرگی را پر کند یا زمانی که می‌خندد، دهان آن‌ها به اندازه چهره‌شان بزرگ شده و چشمانشان به صورت خطی صاف در می‌آید و یا به هنگام عصبانیت سرشان مانند دودوکش ماشین عمل می‌کند. به نوعی می‌توان گفت که اکثر مانگاکا‌ها (سازندگان مانگا را مانگاکا می‌نامند) از کلیشه‌های تقریبا یکسان برای نشان دادن احساسات در کاراکتر ها استفاده می کنند.

از مکمل‌های مانگا ظهور بازی‌های ویدیویی ژاپنی، نینتندو/سگا بود که بیشتر بر اساس مجموعه‌های مانگا و انیمه بودند. در همان زمان، بحث‌هایی در میان برخی از والدین به وجود آمد. به‌ویژه، انجمن محافظه‌کار Familles de France یک بحث رسانه‌ای درباره محتوای نامطلوب، مانند خشونت، که در کلاب دوروته، یک برنامه تلویزیونی کودکان به تصویر کشیده شده بود، آغاز کرد. اگر به جواب پرسش مانگا چیست رسیده اید پس در ادامه با تاریخچه مانگا آشنا شوید.

مانگا ژاپنی

تاریخچه مانگا و انیمه

مانگا و انیمه مدت‌ها قبل از اینکه این هنر به غرب راه پیدا کند، پایه‌های اصلی فرهنگ پاپ ژاپنی بودند. در واقع، اصطلاح مانگا به اواخر قرن 18 در ژاپن برمی‌گردد و اصطلاح ژاپنی برای کمیک است. این کلمه برای اولین بار در سال 1798 برای توصیف کتاب تصویری Shiji no yukikai استفاده شد. این اصطلاح دوباره در سال 1814 با عنوان  Manga Hyakujo و Hokusai Manga از Aikawa Minwa ظاهر شد، کتاب هایی که حاوی نقاشی های هنرمند هوکوسایی بودند اما این نوع کمیک ها تا دهه 1960 در ایالات متحده محبوبیت پیدا نکردند.

سری انیمه محبوب ژاپنی Astro Boy به مانگای مدرن ایالات متحده وارد شد که در بحبوحه انفجار خلاقیت هنری در طول اشغال ژاپن توسط ایالات متحده از 1945 تا 1952 توسعه یافت. در طول اشغال، سربازان آمریکایی کمیک‌ها و کارتون‌های آمریکایی مانند میکی ماوس، بتی بوپ و بامبی را به ژاپن معرفی کردند و هنرمندان ژاپنی را الهام‌بخش ساخت سبک کمیک خود کردند. اوسامو تزوکا، کاریکاتوریست ژاپنی، معروف به خدای مانگا و پدرخوانده انیمه، چشم‌های درشت متمایز را که هم در مانگا و هم در انیمه برجسته هستند اختراع کرد. مجموعه مانگای او، Astro Boy، به اولین سریال تلویزیونی ژاپنی تبدیل شد که زیبایی شناسی را که در سراسر جهان به عنوان انیمه شناخته شد، تجسم می بخشد. این سریال اولین بار در سال 1963 در ژاپن پخش شد.

مانگا ژاپنی

 

انیمه که “ani may” تلفظ می‌شود، به انیمیشنی اشاره دارد که منشا آن در ژاپن است: Astro Boy اولین مجموعه انیمیشنی بود که در خارج از ژاپن پخش شد. در دهه های 1970 و 80، اقتباس های دیگری از انیمه در بازارهای خارج از کشور موج زد. Star Blazers که برای اولین بار در سال 1979 در ایالات متحده پخش شد، پیش از آن که به نگرانی های جهانی تبدیل شود، از پیش به بسیاری از مسائل جدی پرداخت، مانند تابش تشعشعات، باران اسیدی و گرم شدن کره زمین. در فصل اول سریال، انسان‌ها مجبور شدند برای جلوگیری از تشعشعات به زیر زمین بروند.

Star Blazers همچنین اولین سریال محبوب دوبله انگلیسی انیمه با خط داستانی بود که می خواست قسمت ها به ترتیب نمایش داده شوند. در طول دهه‌هایی که انیمیشن ساخته شده است، انواع مختلفی از ژانرها ساخته شده‌اند. همه در هنگام ساخته شدن معنای خاص خود را دارند و در جامعه ژاپن نمایشی دارند. مانند انیمه Howl’s Moving Castle که در سال 2004 ساخته شد که مضامین ضدجنگ زیادی را در درون آن قرار داد و با این کار آن را بر جامعه ژاپنی تأثیرگذارتر کرد. رشد انیمه در طول دهه‌ها از نظر فرهنگی برای ژاپن بسیار مهم بوده است، زیرا انیمه اجازه می‌دهد تا زمینه‌های مشترکی کشف شود، بنابراین آنها به تجاری سازی جهانی رسیده اند.

معرفی چند تا از معروف‌ترین مانگاها:

گاهی ممکن است برای انتخاب مانگا دچار تردید باشید و شاید ندانید چه مانگای را تهیه کنید تا از خواندن آن صرف زمانی که برای آن در نظر می‌گیرید از خواندن آن پشیمان نشوید و دوباره شاید چند بار بخواهید مطالعه کنید. حال که با مانگا آشنا شدید شاید به دنبال مانگا‌های معروف باشید. اگر تا به حال مانگا نخوانده باشید پس باید از مانگا سبک شروع کنید. برای انتخاب می‌توانید از لینک زیر کمک بگیرید و اگر به دنبال مانگا معروف هستید در ادامه به معرفی چند تا پرداخته‌ایم.

1- حمله به تایتان

این کتاب یک مجموعه 34 جلدی است که از سال 2009 منتشر شده است. مولف حمله به تایتان جیمه ایسایاما است که ماجرای موجوداتی عجیب به تاتیان را که ظاهری شبیه به انسان دارند را روایت می‌کند. خلاصه داستان این مانگا این است که انسان‌ها مورد هجوم موجوداتی به نام تایتان قرار گرفته‌اند و تا مرز نابودی پیش می‌روند. حال انسان‌های که زنده مانده‌اند دیوارهایی برای محافظت از جان خود می‌سازند و تا نزدیک 100 سال در انجا زندگی می‌کنند. ولی …

2- توکیو ریونجرز

توکیو ریونجرز مانگا بسیار معروف اثر کن واکوی است که سبک اکشن، زندگی مدرسه‌ای و فراطبیعی دارد و اگر علاقه‌مند به این سبک‌ها باشید پس به هیچ وجه خواندن آن را از دست ندهید. داستان این مانگا در مورد پسرس است که برای انتقام وارد باند توکیو مانجی می‌شود اما اتفاقات خلاف خواسته او پیش می‌روند.

3- خانواده جاسوس

خانواده جاسوس که از پرفروش ترین مانگا های ایران نیز هستند داستان های مربوط به یک جاسوس ارشد را در ماموریت های خطرناک و مخفیانه برای تبدیل کردن جهان به جایی بهتر به تصویر می‌کشد.

جمع‌بندی پرسش مانگا چیست؟

اگر بخواهیم به پرسش مانگا چیست جواب دهیم می‌توان گفت که مانگا یک اصطلاح عمومی برای تمام رمان‌های گرافیکی، کمیک استریپ‌ها و کتاب‌های مصور است که برای اولین بار در ژاپن منتشر شد. مانگاها را به ژانرهای مختلف و رده های سنی مختلف می‌توان تقسیم‌بندی کرد که دارای موضوعات مختلف مانند عاشقانه، زندگی نامه، فانتزی، ترسناک، اکشن، ماجراجوی و غیره هستند. شما عزیزان نیز می‌توانید تعریف خودتان را از پرسش مانگا چیست در نظرات با ما در میان بگذارید.

 

 

6 نظر در “مانگا چیست ؟ هرآنچه درباره مانگا باید بدانید

 1. Mohamadamin گفت:

  توضیح خیلی خوبی در مورد مانگا دادید ، چند تا از بهترین مانگا هم اگه میشه معرفی کنید

  1. ممنون از شما بله حتما لیست مانگا های معروف اضافه میشن

 2. Aliasghar گفت:

  توضیح خیلی خوبی بود، در مورد مانهوا خم توضیح بدین

  1. سلام ممون از شما بله حتما یه مقاله هم در مورد مانهوا منتشر می کنیم.

 3. Mohamadamin.reza گفت:

  منتون از کتاب تیک. متن کاملی برای تعریف مانگا نوشتین

  1. ممنون از نظر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *